درب چوبی ام دی اف چیست + مزایا و معایب MDF

درب ضد سرقت ترکیه ای برجسته
بهترین درب چوبی
دسامبر 14, 2019
درب ضد سرقت
درب ضد سرقت ارزان + انواع آن
دسامبر 14, 2019
درب چوبی ام دی اف

در بازار فقد به درب چوبی که از جنس چوب باشد درب چوبی گفته نمیشود بلکه درب چوبی با مصنوعات ام دی اف هم جز درب چوبی گفته میشود که با توجه به کمبود چوب در ایران و همچنین قیمت بالای چوب بیشتر امروزه از درب چوبی با مصنوعات ام دی اف استفاده میشود. که در ادامه به توضیح درب چوبی ام دی اف و مزایا و معایب آن میپردازیم پس با ما همراه باشید.

دلیل استفاده از درب چوبی ام دی اف

اگر درحال تعویض درب کابینت آشپزخانه و یا درب منزل خود هستید ، یکی از اولین گزینه هایی که با آن روبرو میشوید انتخاب چوب است که چوب جامد باشد یا چوب با چگالی متوسط(MDF).

بدون شک کابینت های چوبی و همینطور درب های چوبی می توانند زیبا و همچنین بسیار قوی و بادوام باشند. بعضی از مردم آنقدر عاشق نگاه نوع خاصی از چوب هستند ، که حتی نمی خواهند استفاده از مواد ساخته شده توسط انسان را در نظر بگیرند. اما چوب نیز اشکالاتی دارد.

مشکل اصلی چوب جامد این است که در واکنش به تغییرات گرما و رطوبت منقبض شده و گسترش می یابد که می تواند منجر به ترک خوردگی شود. بنابراین ، اگر چوب جامد را انتخاب می کنید ، شرایط خانه شما باید به خوبی کنترل شود. کابینت های چوبی برای مناطقی از خانه که در معرض رطوبت زیادی قرار دارند توصیه نمی شود.درهای چوبی جامد نیاز به مراقبت و نگهداری بالاتری دارند. که پیشنهاد ما به شما استفاده از درب چوبی ام دی اف(MDF) است که در ادامه دلیل پیشنهاد من را خواهید فهمید.

درب چوبی ام دی اف ( MDF ) چیست ؟

تخته فیبر با چگالی متوسط ​​(MDF) محصولی از جنس چوب است و نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می گردد بعد از تولید هم با روکش های متنوع و رنگ های زیبا تزئین میشود که این روکش علاوه بر زیبایی به دوام آن هم کمک بسیار زیادی میکند و همچنین ماده کامپوزیتی با درجه بالا است که در بسیاری از مناطق عملکرد بهتری از چوب جامد دارد. MDF ساخته شده از الیاف چوب و رزین بازیافتی ، دستگاه خشک شده و فشرده شده برای تولید ورق های متراکم و پایدار است. (توجه داشته باشید که این ماده از مواد بازیافت شده ساخته شده است ، بنابراین آن را “سبز” معرفی می کنند)

درب چوبی ام دی اف بیشتر برای ساخت درب های داخلی ساختمان اعم از درب های اتاق و مستر مورد استفاده قرار میگرد که رویه این نوع درب ها، وارداتی از ایران و ترکیه است.

بخوانید :   مراقبت از درب ضد سرقت،باید ها و نبایدها را بدانید

MDF در محیط های مختلف عملکرد بسیار بهتری دارد. برای درب های رنگی کابینت و یا درب منزل یا حتی درب اتاق ، MDF تمایل به انتخاب محبوب تری دارد. MDF هنگام رنگ آمیزی ، بهتر از چوب به نظر می رسد ، زیرا رنگ روی چوب می تواند دانه دار به نظر برسد و پوشاندن هر گره با رنگ دشوار است ، اما MDF رنگ شده در کل از رنگ ثابت برخوردار است و یک دست و شیک به نظر میرسد.

به دلیل افزایش روزافزون جمعیت ،مردم به خانه های بیشتری احتیاج داشته دارند. ساخت و ساز جدید غیرقابل اجتناب است. بنابراین ، بهترین کاری که از طرف خود انجام می دهیم ، می توانیم با استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست ، ساخت و ساز را انجام دهیم. به عنوان مثال ، ما می توانیم با استفاده از مصالح ساختمانی مصنوعی مانند MDF (فایبرگود با چگالی متوسط) به راحتی آن را جایگزین چوب کنیم. ام دی اف مزایای زیادی نسبت به چوب معمولی دارد ، بزرگترین مزیت  این است که ما آن را از طبیعت خارج نمی کنیم ، از این رو بسیار دوستانه تر از نظر محیط زیست است. بگذارید ببینیم سایر موارد مثبت و منفی استفاده از چوب MDF چیست.

مزایای استفاده درب چوبی ام دی اف

 • MDF نسبت به چوب جامد بهتر در برابر تغییر گرما و رطوبت ایستاده است. تخته های چوبی جامد معمولاً هنگام افزایش دما و رطوبت ، به صورت افقی و عمودی منقبض می شوند. به همین دلیل کابینت ها ، درها و تخته های ساخته شده از چوب جامد نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند.
 • سایز ام دی اف ، یکی از مزیت های MDF این است که در اندازه های دلخواه و قابل توجه ای موجود است.
 • هزینه ،یکی از بزرگترین مزایای MDF کم هزینه بودن آن است. از آنجا که از طریق فرایند شیمیایی از انواع چوب ساخته می شود ، می توان آن را به صورت عمده تولید کرد. بنابراین ، هزینه خرید آن کم است و همینطور ، کار کردن روی آن آسان است و هزینه کار نیز کم است.
 • سودمند محیط زیست ،MDF را می توان دوستانه سازگار با محیط زیست دانست زیرا از چوب بازیافت شده ساخته شده است. اما مقدار مواد شیمیایی موجود در آن ، صلاحیت آن را از نظر سبز بودن رد می کند.
 • MDF هیچ گره ندارد که سطح صاف را مختل کند. به همین دلیل رنگ آمیزی آن بسیار راحتر است .
 • دوام و مقاومت بالا ،MDF در برابر پیچ و تاب، ترک خوردگی و انشعاب مقاومت بالایی از خود نشان میدهد و درب های چوبی طبیعی را برای کاربردهای رنگی بهتر می کند.
 • ضد موریانه،ازآنجایی که MDF از نظر شیمیایی تحت درمان قرار گرفته است ، مطمئناً ضد موریانه است. از این نظر ، هیچ نگرانی در مقایسه با چوب طبیعی وجود ندارد.
 • ساخت و ساز ،نحوه ساخت MDF ، آن را در استفاده بسیار متنوع می کند. اگرچه پوشاندن چوب با نوعی رنگ دشوار است ، ام دی اف خیلی راحت همه رنگ ها را نگه می دارد و به آن متصل می شود. با انواع رنگ و لاک های مبتنی بر روغن و آب می توان رنگ و روکش کرد. بنابراین ، تلاشها و هزینه های نقاشی کاهش می یابد.
 • کیفیت ،چوب سنتی دارای دانه طبیعی است که به ظاهر زیبایی می بخشد. MDF فاقد این است. این کمبود به یک مزیت تبدیل می شود زیرا کار با آن یکدست می شود. در حین حفاری یا برش هیچ گره ای مشاهده نمی شود. از نظر ظاهری ، MDF را می توان با لمینت ها پوشانید.

معایب درب چوبی ام دی اف

 • MDF نسبتاً ضعیف تر از چوب است.
 • MDF می تواند تحت فشار شدید دچار ترک یا تقسیم شود.
 • بزرگترین مشکل MDF حساسیت آن به آب است. اگرچه می تواند در برابر رطوبت مقاومت کند ، اگر در معرض آب باشد ، ورق های MDF شروع به متورم و خم می کنند.
 • MDF میخ ها و پیچ ها را به راحتی نمی گیرد. در هنگام میخ زدن ممکن است کسری در اطراف آن ظاهر شود که باید از حفره های خلبان هنگام پیچ زدن استفاده کرد.
 • اوره فرمالدئید مورد استفاده در ساخت آن برای سیستم های تنفسی و گوارشی سمی است. به خصوص ، در صورت وجود کودکان نوپا در خانه ، آنها را باید از MDF دور نگه داشت تا آن را نخورند یا لیس بزنند.

 

بخوانید :   مزایا تعویض درب داخلی قدیمی منزل

در نتیجه امروزه استفاده از درب چوبی ام دی اف بیشتر از چوب خالص است درسته درب چوبی ام دی اف معایب هایی دارد اما مزایای آن بیشتر به چشم میاد پس برای خریدن کابینت چوبی ، درب چوبی و… با فکر تصمیم بگیرد.

گروه صنعتی doorisgroup توانسته با ساخت بهترین و جذاب ترین درب های چوبی‌ و کابینت چوبی و… نیاز خانه شما را برطرف کند.

با تشکر از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *